90. rocznica urodzin zmarłego Tadeusza Staśkowiaka
26 marca 2024 udostępnij
Dziś przypada 90. rocznica urodzin zmarłego na początku tego roku Tadeusza Staśkowiaka, wybitnego średzkiego regionalisty, kolekcjonera, ale przede wszystkim pasjonata historii średzkiego sportu.
W latach 50., gdy pracował w średzkiej cukrowni, pasję do sportu i jego historii zaszczepili w nim Antoni Wróblewski i Stanisław Lotniewski. Jak opowiadał pan Staśkowiak, przekazywane przez nich
historie zwróciły jego uwagę na potrzebę utrwalenia i opracowania historii średzkiego sportu. Z kolei kolekcjonerstwem „zaraził się” od Franciszka Kosińskiego, założyciela naszego Muzeum.
Od 1963 roku był przewodniczącym Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki. W tym czasie doprowadził do powołania zarządu powiatowego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej
(TKKF). Tak wspominał tamte lata:
„za największy sukces swojej kadencji na stanowisku przewodniczącego TKKF uważam generalną przebudowę stadionu miejskiego przy ulicy Sportowej z jednoczesną budową kortów tenisowych oraz zrealizowanie, zrodzonego po drodze, pomysłu gruntownego remontu otwartych basenów pływackich na średzkich Łazienkach, których niestety dzisiaj już nie ma. W tym samym czasie z ogromną satysfakcją odebrałem dyplom z grafiką ratusza poznańskiego za organizację kolarskiego międzynarodowego wyścigu Pokoju Berlin – Praga – Warszawa. Właśnie te sukcesy, szeroko opisywane w poznańskiej prasie, spowodowały, że ukazane artykuły wyciąłem i schowałem do koperty. Były to więc pierwsze moje eksponaty z dziedziny sportu średzkiego, które otworzyły przede mną nowe drzwi i poprowadziły mnie do roli kolekcjonera. I tak zaczęła się moja długa wędrówka życia dokumentalisty średzkiego sportu…”.
Kolekcjonerstwo istotnie pochłonęło pana Tadeusza. W jego zbiorach znalazły się nie tylko liczne gazety i wycinki prasowe od 1919 roku, kronika Klubu Sportowego Legia Środa z lat 1932-1939,
afisze, programy sportowe, dyplomy, proporczyki, karty zawodnicze, kolekcja autografów, szaliki klubowe czy sztandar TKKF Stomil Środa, ale również przewodniki turystyczne, mapy, plany miast, albumy, widokówki, znaczki pocztowe. Jednak jednym z najcenniejszych obiektów jest rakieta tenisowa, którą Wojciech Fibak wywalczył tytuł Mistrza Polski.
Część z tych przebogatych zbiorów w latach 2020-2021 została przekazana przez pana Tadeusza Staśkowiaka do zbiorów Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach”