Galeria Miejska w Środzie Wielkopolskiej

22 września 2020 udostępnij

Koncepcja powstania w Środzie Wielkopolskiej Galerii Miejskiej rodziła się w głowach wielu osób od kilku lat. W 2014 roku, z inicjatywy Urzędu Miejskiego, Dyrektorowi Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach” Jackowi Piotrowskiemu, został przekazany lokal znajdujący się przy Starym Rynku 16.  W ten sposób powstała przestrzeń, w której średzianie i nie tylko, mogli oraz nadal mogą obcować ze sztuką, a także z pamiątkami różnych miejscowych organizacji. Nowy lokal stał się również miejscem organizacji prelekcji i koncertów.

Rok 2014 był szczególny, przypadał w nim Złoty Jubileusz działalności Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego. W trakcie odbywających się w październiku obchodów otwarta została Galeria Miejska – Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach” w Środzie Wielkopolskiej. Jej funkcjonowanie zostało zainaugurowane wystawą prac średzkiej malarki Danuty Muszyńskiej – Zamorskiej, a wernisaż uświetnił koncert młodej skrzypaczki Kaliny Zalesińskiej, wnuczki śp. Jana Zalesińskiego. Przedstawione zostały głównie portrety: dzieci z różnych zakątków świata oraz legendarnych kobiet (kolekcja obejmowała ponad 30 obrazów), pamiątki i materiały prasowe związane z działalnością malarską artystki. Ten szczególny dzień dla średzian otworzył możliwość bliższego obcowania ze sztuką. W czasie trwania wystawy pani Danuty Muszyńskiej – Zamorskiej Galerię Miejską odwiedziło ponad 1400 osób.

W tym roku przypada już 6 lat działalności Galerii Miejskiej. Tematyka wystaw, które odbyły się w galerii do dzisiaj, jest bardzo zróżnicowana. Zorganizowane zostały liczne wystawy malarskie, fotograficzne, rzeźbiarskie. Odbyły się także wystawy tematyczne związane z funkcjonowaniem różnych organizacji czy stowarzyszeń działających na terenie powiatu i gminy m. in. Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Ośrodka Wsparcia Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego, Hufca ZHP, Ochotniczej Straży Pożarnej, Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego, Orkiestry Dętej OSP w Środzie Wielkopolskiej, „Etyliniarzy”, Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”, Klubu Szalonego Podróżnika, Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich czy  Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Urozmaicona tematyka wynika z zainteresowania oraz potrzeb mieszkańców naszego miasta. To przestrzeń dla nich i mówiąca o nich. Dlatego jest tu miejsce zarówno, na wystawy artystyczne, jak i na te regionalne, związane bezpośrednio z wydarzeniami rocznicowymi rozmaitych miejskich i powiatowych instytucji. Prezentowane wystawy oraz częstotliwość ich zmiany, to przede wszystkim pokazanie odwiedzającym ile wartościowych dóbr kultury skrywa się w naszym bezpośrednim i nieco dalszym otoczeniu. W ciągu każdego roku w ramach działalności Galerii Miejskiej odbywa się w niej od 9 do 13 wystaw, co stanowi  tylko część aktywności Galerii Miejskiej.  Warsztaty muzealne, które do tej pory odbywały się w Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach”, mając nieco inny charakter, odbywały się także w przestrzeni wystawienniczej Galerii Miejskiej. W zajęciach tych uczestniczyli uczniowie z różnych szkół podstawowych. Uczniowie Szkoły Gitary „Villanella”, którzy wielokrotnie gościli w Galerii Miejskiej mogli zaprezentować swoje osiągniecia podczas koncertów gitarowych w ich wykonaniu. Odbyły się tutaj także prezentacje książek m. in. Daniela Mikulskiego „Historia Murzynowa Kościelnego”, Lecha Szajdaka „Stefan Szajdak. Autentysta”, Włodzimierza Kwaśniewicza „Encyklopedia dawnej broni uzbrojenia ochronnego”, Wojciecha Cesarza, autora wielu książek dla dzieci. Organizowano również ciekawe rozmowy z artystami w ramach Festiwalu Meskalina.

Staramy się brać także czynny udział w imprezach organizowanych na Starym Rynku, elastycznie dopasowując godziny otwarcia, tak aby mieszkańcy mogli w tym czasie również zwiedzić bieżące wystawy. Od listopada 2014 roku Galeria Miejska otrzymała nową rolę – pełniąc funkcję lokalu wyborczego. Dzięki temu stała się jeszcze bardziej znana mieszkańcom Środy. Noc Muzeów to ten czas, kiedy można zwiedzić muzea o nietypowej porze, Galeria Miejska również wtedy jest otwarta dla zwiedzających.

Lokal mieszczący się w centrum miasta sprawia, że jest on często odwiedzany przez grupy przedszkolne oraz szkolne, które systematycznie pojawiają się na różnych wystawach w ciągu roku. Z prowadzonych przez nas danych statystycznych wynika, że od października 2014 do końca 2019 roku odwiedziło ją już ponad 34 tys. osób. Widać z tego, że nasza Galeria to miejsce potrzebne i jak najbardziej żywe. Różnorodność wystaw oraz środowisk prezentujących swoje zbiory, obchodzących swoje jubileusze, zachęca do wielokrotnego odwiedzania nas z niegasnącym zainteresowaniem.

W obecnej w trudnej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się wszyscy, a w tym także w okresie zawieszenia działalności stacjonarnej, nie poddaliśmy się. Na fanpagu Galerii Miejskiej odbywały się wernisaże on-line. Pierwszy prezentował prace uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Wielkopolskiej. Pokazane zostały prace podróży po Wielkopolsce wykonane różną techniką. We współpracy z organizatorami zostały one sfotografowane. Uczniowie, ich najbliżsi oraz pozostali odbiorcy mogli dzięki temu rozwiązaniu zobaczyć wystawę. Drugą wystawą on-line była wystawa pod tytułem „Poszukiwania”, znanego poznańskiego fotografika, pana Antoniego Ruta. Liczne komentarze oraz wiadomości, jakie do nas spływały, bardzo nas cieszyły. Pozytywny odbiór w innej (nowej dla wszystkich) formie wernisażu oraz prezentowania prac, pokazał, trafność decyzji co do aktywności placówki w dobie epidemii.

Galeria Miejska to miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych, które w sposób bardzo realny buduje tożsamość mieszkańcy Środy, jako wspólnoty. Spośród wszystkich oferowanych form, myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Zachęcam oczywiście do zaglądania do nas, do Galerii Miejskiej przy Starym Rynku, oraz na nasze konta w Social mediach. Warto śledzić na bieżąco co się u nas dzieje.

https://www.facebook.com/GaleriaMiejskaMuzeumZiemiSredzkiej/