Kontemplacja w kwadratach – Maria Romana Gierczyńska

20 października 2022 udostępnij

Galeria Miejska w Środzie Wielkopolskiej  serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Kontemplacja w kwadratach – Maria Romana Gierczyńska”.

Wernisaż odbędzie się 4 listopada 2022 roku o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej, Stary Rynek 16 w Środzie Wielkopolskiej.

Poznanianka z urodzenia, a z wyboru mieszkanka Ziemi Średzkiej (Kijewa). Studiowała nauki polityczne i filozofię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie w Wyższej Szkole Stosowanej „Schola Ponaniensis”, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Tkaniny Przestrzennej prof. Urszuli Plewki-Schmidt. Równocześnie uczestniczyła w zajęciach w Pracowni Architektury Wnętrz prof. Adolfa Szczepańskiego. Po ukończeniu studiów objęła asystenturę w Pracowni Tkaniny Przestrzennej prof. Urszuli Plewki-Schmidt, gdzie pracowała do 2006 roku.
Laureatka wielu nagród i wyróżnień w tym wyróżnienie w Konkursie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na najlepszy dyplom ukończenia studiów w zakresie sztuk plastycznych. Została uhonorowana wpisem do Złotej Księgi miasta Altenkunstadt w Niemczech.
Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, depozyt w Klasztorze pocysterskim w Wągrowcu, w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w Muzeum w Zamku w Kórniku oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą