Koszuty mon amour

16 czerwca 2021 udostępnij

Koszuty mon amour

(rzecz o uczuciach, czyli o kulturze)

Jest piękny wiosenny poranek. Z werandy roztacza się przepiękny widok na okazałą zieloną polanę. Spoza otaczających ją drzew wychylają się kiście jasnofioletowych kwiatów lilaków i żółte wisiorki złotokapów. Wyżej bielą się kwiatostany kasztanowców. Tuż przede mną na klombach pulsują różnymi kolorami drobne rośliny. Dzisiaj dominują piękne niebieskie niezapominajki. Rośliny jakby ścigały się, która piękniejsza. Jedne już przekwitają, a następne czekają na swoją kolej. Za chwilę będą czerwienić się pigwowce, wielobarwne akanty i znane nam wszystkim kosaćce i piwonie. Patrzę prosto w słońce, które o tej godzinie wznosi się gdzieś nad Słupią. Rześką przestrzeń parku wypełniają śpiewy nadzwyczaj licznych ptaków. Głośne kosy rywalizują ze szpakami. Wyrafinowane słowiki i dyskretne gołębie aktywnie włączają się do chóru. Piękny spektakl woła jednym głosem – odpocznij!

Po kilku głębokich oddechach i ogarnięciu wzrokiem wspaniałej scenografii, napełniony harmonią dźwięków, cofam się do wnętrza dworu. Naraz ogarnia mnie zupełnie inny świat. Zrazu ogarniający mnie półmrok przepełniony jest złotymi promieniami ślizgającymi się po powierzchniach posadzek, wzorzystych tapetach, obrazach i meblach, tworząc w efekcie bordowo – brązową aurę. Przechodząc przez kolejne pokoje, towarzyszą mi piękne kobiety, zacni arystokraci i generałowie. Wszyscy bacznie obserwują mój spacer z obrazów i rzeźb. We dworze panuje cisza. Przerywa ją jedynie skrzypienie podłogi i pobrzękiwanie kieliszków, ustawionych parami pośród zastawy w pokoju jadalnym. Uważne oczy moich obserwatorów chwilowo opuszczają mnie, gdy wkraczam do salonu. Tutaj daje się odczuć wyjątkową jedność wnętrza z otoczeniem. Wrażenie to tworzy piękna kolekcja obrazów ukazujących piękne krajobrazy. Wprawdzie ptaki w salonie nie śpiewają, ale za to w każdej chwili pieką muzykę można wydobyć ze stojącego tu fortepianu. Podążając dalej, wkraczam w zacisze domowego ogniska. Jest coś szczególnie przytulnego w pokojach, w których znajdują się łóżka i dziecięce zabawki. W pokojach pani domu, pana domu i dziecięcym, które znajdują się obok siebie, bardzo mocno czuje się rodzinne ciepło, gdzie jakby przed chwilą, rozbrzmiewały głosy taty, mamy i dzieci.

Kończąc poranny obchód po muzeum, myślę sobie – to są nasze Koszuty. Czarujące miejsce, niczym napotkany człowiek, który pięknem duszy i ciała zwraca na siebie uwagę, wręcz uwodzi i sprawia, że przy nim stajemy się doskonalsi.

Ta wyimaginowana postać, którą uosabia dwór w Koszutach, ma na imię KULTURA. Czym właściwie jest kultura? To trudne pytanie. Odpowiedź na nie jest łatwa. Definicja wymyka się nam daleko poza jednoznaczne określenia. Poza naukowym podejściem socjologów, czy antropologów, mamy jeszcze ogromną sferę uczuć. Emocje są bardzo trudne do zdefiniowania. Może w ogóle nie jest to możliwe? A przecież w kulturze, głównie chodzi o emocje. Dlatego artysta – malarz, rzeźbiarz, poeta, muzyk, pisarz (itd.) – czyli specjalista od emocji, jest kimś innym niż rzemieślnik. Chociaż też może nim być. A my odbiorcy, co z tego mamy, że ktoś pobudza struny naszych uczuć? Otóż, uważam, że ubogaca nas w wymiarze fundamentalnym. Rozglądając się dookoła i widząc nasze otoczenie w perspektywie postępującego czasu, łatwo zauważyć, że te społeczeństwa, w mikro- i makro- skali, które przywiązują wielką wagę do rozwoju kultury oraz jej obecności w życiu codziennym, nie tylko żyją bardziej pełnią życia, ale też twórczo wpływają na otoczenie. Bogactwo kultury wpływa na kształt naszego życia codziennego. Na każdym etapie naszego życia możemy wzbogacać nasze człowieczeństwo. Skala udziału w kulturze, czy to jako twórca, czy to jako odbiorca, w dużym stopniu zależy od nas samych. W tym przypadku sami kształtujemy nasz los. Korzystajmy więc z tej rzadkiej okazji, przekraczajmy progi muzeów, sal wystawowych, scen teatralnych, baletowych i koncertowych, bibliotek i wielu innych miejsc, gdzie dzieje się kultura, a nasze życie stanie się bardziej szlachetne.

Rozpoczynając ten artykuł, świadomie użyłem emocjonalnego języka. W ten sposób chcę zachęcić Państwa do zwiedzania dworu w Koszutach, wskazując jednocześnie, że znajdą tu Państwo nie tylko wiedzę historyczną, ale mogą się Państwo spodziewać wielu pozytywnych wrażeń, podobnych do tych, jakich doznajemy w czasie oglądania spektakli teatralnych, przedstawień operowych czy koncertów.

Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach” ma Państwu bardzo wiele do zaproponowania. Dla Państwa utrzymujemy zabytkową rezydencję i park. Jedyny, spośród kilku tysięcy podobnych rezydencji, zespół dworsko parkowy w Polsce, który posiada godność „Pomnika Historii”. Dla Państwa doskonalimy od 40. lat ekspozycję muzealną. Dla Państwa także, prowadzimy ożywioną działalność ekspozycyjną w Galerii Miejskiej. W końcu dla Państwa zatrzymujemy czas, przechowując Państwa pamiątki i wspomnienia dla potomnych, tworząc w ten sposób obszerny zasób wiedzy na temat Ziemi Średzkiej, a w szczególności Środy Wielkopolskiej.

Do zobaczenia w lepszym kulturalnym świecie. Tutaj otrzymają Państwo poruszenie serca lub ukojenie. W zależności od tego, co jest Państwu obecnie najbardziej potrzebne. Czekamy w Muzeum w Koszutach, w Galerii Miejskiej i Pracowni Naukowej we wszystkie dni tygodnia. Ekspozycje są nieczynne tylko w poniedziałki.

Jacek Piotrowski.

 

Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach” powstało na podstawie decyzji Powiatowej Rady Narodowej w Środzie w 1966 roku. Od 1975 roku znajduje się we władaniu Gminy Środa Wielkopolska. Wspólnie utrzymywane przez wiele lat przez budżet państwa i kolejnych Organizatorów, następnie wyłącznie przez obecnego Organizatora instytucji – Gminę Środa Wielkopolska. Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach” aktualnie działa w 3 placówkach – w zespole dworsko – parkowym w Koszutach, który od 2018 roku posiada godność Pomnika Historii oraz w Galerii Miejskiej i w Pracowni Naukowej w Środzie Wielkopolskiej.