Oprowadzanie autorskie po wystawie Silver Rerum +

26 stycznia 2023 udostępnij

Zapraszamy serdecznie na spotkanie i oprowadzanie autorskie po otwartej kilka dni temu w Galerii Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej wystawie pt.” Silver Rerum” – 4 lutego (sobota) o godz. 12-14.

Niemal wszyscy podzielamy magiczne przekonanie, że fotografia zastępuje tysiąc słów, jednak dość powszechna praktyka dołączania rozbudowanych opisów czy odautorskich komentarzy do nawet najbardziej ikonicznych obrazów kultury wizualnej stoi w jawnej sprzeczności z tym modernistycznym mitem o autonomii obrazu. Fotografia bez podjęcia próby uwiązania znaczenia jest bezbronna i podatna na wielorakie odczytania czy nawet manipulacje. Dodatkowe informacje dołączone do obrazu mogą umożliwić lepsze odczytania intencji autora i być może pomóc odbiorcy odkryć znaczenie nawet w bardzo abstrakcyjnym przestawieniu.
Uroczyste wernisaże mają swoją specyficzną atmosferę, gdzie dominują emocje, a całość ma charakter towarzyski. Najczęściej brakuje czasu na pogłębione refleksje i merytoryczną dyskusję.
Mamy nadzieję, że tym razem będzie możliwość uzupełnienia tego co widać na ścianach Galerii o komentarze, refleksje, anegdoty i o to wszystko co powinno dopełniać i tworzyć całość.
Zapraszamy serdecznie.

* Czwartego lutego to dzień św. Weroniki patronki fotografów. Do II Wojny Światowej żywa była tradycja uroczystego celebrowania tego święta, głównie przez rzemieślników zrzeszonych w Cechach Rzemiosł