Promocja książki „Bazylika Mniejsza w Środzie Wielkopolskiej” autorstwa Bożenny Urbańskiej

11 listopada 2023 udostępnij

Galeria Miejska w Środzie Wielkopolskiej zaprasza na prezentacje książki „Bazylika Mniejsza w Środzie Wielkopolskiej – przewodnik” autorstwa Bożenny Urbańskiej. Spotkanie odbędzie się 21 listopada 2023 o godz. 17.00 w Galerii Miejskiej, Stary Rynek 16 w Środzie Wlkp.

 

Książka „Bazylika Mniejsza w Środzie Wielkopolskiej” jest skróconą wersją książki „Kolegiata w Środzie Wielkopolskiej” wydanej po raz pierwszy w 2008 r. z okazji 580-lecia podniesienia kościoła do godności kolegiaty, a następie dwukrotnie wznowionej (2018,2021) i do tych wydań odsyłam Czytelników zainteresowanych bogatą historią kościoła.

„Przewodnik” przeznaczony jest dla osób, które zainteresowane są aktualnym wyposażeniem kościoła, bez wnikania w jego długą historię. Można w nim znaleźć najważniejsze informacje dotyczące budowy, rozbudowy i wyposażenia, dodano informacje o zmianach, które zostały wprowadzone w ostatnich latach, już po ukazaniu się wspomnianego obszernego opracowania.

W związku z podniesieniem Kolegiaty do godności Bazyliki Mniejszej 16. grudnia 2021 r. używamy w książce nazwy „Kolegiata” pisząc o historii średzkiego kościoła przed tą datą, a nazwy „Bazylika Mniejsza” – po niej.

Z myślą o turystach odwiedzających miasto dodano krótki Aneks: „Najważniejsze daty w historii Środy”.

 

Bożenna Urbańska