Świat okiem Arlekina
30 grudnia 2021 udostępnij
Galeria Miejska w Środzie Wielkopolskiej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Świat okiem Arlekina” – Wystawa kostiumów autorskich Bożeny i Beaty Wielopolskich.
Wernisaż odbędzie się 21 stycznia 2022 roku o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej, Stary Rynek 16 w Środzie Wielkopolskiej.
Galeria Miejska już dwukrotnie gościła kreacje obu autorek: w 2018 r. kostiumy przedstawiajcie cztery pory roku zainscenizowane zostały jako Radość życia: hommage a Bożena Motylewska-Wielopolska, podczas gdy w 2020 r. Galeria przedstawiła wybór ich wcześniejszych projektów jako Damy i Dożowie.
Do postaci Arlekina autorki sięgały niezwykle często i to właśnie ona stała się dla nich nośnikiem najbardziej osobistych emocji. W ich zamyśle nie ma on nic wspólnego z historycznym pierwowzorem – kochliwym służącym utożsamianym najczęściej z blaznem – wywodzącym się z XVI-wiecznej commedia dell’arte. Zapowiedzią odmiennej interpretacji tej postaci była fotografia studyjna Beaty Wielopolskiej pt. Pajac (Dysonanse) z 1999 r., w kt6rej wiodctcct role – obok zastygłej w krzyku maski – odegrała pełną kontrastów tkanina.
Jesienią 2001 r. autorki zainscenizowały sw6j nostalgiczny powr6t do Wenecji, tym razem nie na karnawał, ale do niemal wyludnionego o tej porze roku miasta. Nowo wykreowany Arlekin, elegancki, dostojny, raz pełen zachwytu nad tym, co widzi wokół siebie, raz pełen zadumy – również nad sobą – odbywa tu niepowtarzalną podróż, podczas której zastaje go noc. Do zdjęć pozowała wówczas Bożena Motylewska-Wielopolska: na jednym z nich można rozpoznać Jej oczy…
Kilka lat później niezliczone kreacje Arlekin6w zaludniły nie tylko Wenecję podczas karnawału w 2007 r. (poprzednio wykreowany Arlekin odbył tu swoją kolejną wędrówkę, choć wcielił się w niego już ktoś inny… ), ale i wybrzeże Bałtyku w Gdyni-Orłowie (2007-2008) oraz miasto idealne Zamość podczas II edycji festiwalu kultury włoskiej arte, cultura, musica e.. . (2009). Żartobliwe i figlarne, często wstecz rozbawione, a przy tym niezwykle ruchliwe, lctczct się tutaj w całe grupy, tworząc odrębny, swój własny mikrokosmos: podczas wystawy kostiumów autorskich Beaty i Bożeny Wielopolskich w Pałacu Miero szewskich w Będzinie (2015) wydzielona została im odrębna sala.
Mimo ze w świecie Arlekina niewątpliwie dominuje nastrój allegro, dla autorek postaci ta łączyła się zawsze z melancholią i przemijaniem, – podobnie jak miało to miejsce w przypadku większości ich kreacji. Kulminacją tej dwuznaczności stał się prezentowany po raz pierwszy na niniejszej wystawie projekt, w którym jaskra zieleń tłumi czerń, a obfitość czarnych koronek, jak również racząca biel białych masek i rękawiczek sugerując, ze to już pośmiertne wcielenie Arlekina, Kolombiny oraz fikcyjnych członków ich rodziny. . .
Kostium jako symbol będzie ostatnią prezentacją autorskich kreacji Bożeny i Beaty Wielopolskich, na kt6rct Galeria Miejska zaprasza ponownie w roku 2024.
Środa Wielkopolska, styczeń 2022