Sztuka metafor

15 października 2021 udostępnij

Serdecznie Państwa zapraszamy w piątek 29 października 2021  na godzinę 18:00 na otwarcie wystawy „Sztuka metafor”. Wernisaż odbędzie się w Muzeum Ziemi Średzkiej “Dwór w Koszutach”.

„Sztuka metafor”

„Metafory i analogie, poprzez zestawienie razem różnych kontekstów, prowadzą do powstawania nowych sposobów patrzenia. Prawie wszystko to, co wiemy, łącznie z poważną nauką, opiera się na metaforze. I dlatego nasza wiedza nie jest absolutna” – zwraca uwagę profesor Joseph Weizenbaum.

W odniesieniu do sztuki metafory zapewniają szerokie obszary działania artysty, którego indywidualny ogląd świata rzadko wyrażany jest wprost. Dlatego to, co wydaje się na co dzień niezauważalne, w sztuce jest widoczne, to co brzydkie pięknym bywa. To, co wyłania się z ciemności, w świetle zanika. Smutek i radość na artystycznej łące współgrać mogą bez przeszkód, jak życie i śmierć, niczym dwaj nierozłączni przyjaciele. Artysta stosując w swojej pracy różne formy i środki wyrazu, czasem ryzykuje niezrozumienie u odbiorcy swoich koncepcji, idei, czy zwykłego przekazu rzeczywistości np.: w fotografii, w rzeźbie czy w obrazie, jednakże kochając sztukę w sobie, a nie siebie w sztuce idzie zawsze dalej, niżby potrzeba w danej chwili. Wędrówka artysty nie wyklucza błądzenia, zniechęcenia, czy nawet zawrócenia z drogi pasji i tworzenia. Czasami jest tylko etapem złapania dystansu do drogi już przebytej, albo głębszym oddechem, takim jaki łapie się po wypłynięciu spod wody.

 

Ewa J. Partyka sekretarz Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków