A więc wojna!

4 lutego 2021 udostępnij

„A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!” – tak brzmiał specjalny komunikat Polskiego Radia odczytany ponad 81 lat temu przez Zbigniewa Świętochowskiego.
Wystawa „A więc wojna!” opowiada „małe” historie dziejące się na tle wielkich wydarzeń. Jej celem jest ukazanie heroicznych postaw przedstawicieli lokalnej społeczności wobec okupantów, nie tylko poprzez przedmioty, ale przede wszystkim opowiedzenie indywidualnych historii ludzkich – losów działaczy lokalnego podziemia, żołnierzy i zwykłych rodzin.
Pokazane zostaną pamiątki związane z okresem okupacji, pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach” oraz użyczone ze zbiorów prywatnych. Są wśród nich dokumenty, odezwy, odznaczenia, listy z obozów, fotografie oraz artefakty, takie jak na przykład chusteczka uszyta z materiału ze spadochronu należąca do Edwarda Nowaczyka – żołnierza I Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Zobaczyć będzie można również medale, wśród nich jeden całkiem współczesny, kryjący w sobie jednak ogromną historyczną wartość. Nie zabraknie także śladów wojny, które pozostawił po sobie okupant.
Wernisaż wystawy odbędzie się on-line na Facebookowym profilu Galerii Miejskiej w piątek 6 listopada o godzinie 18. Indywidualne zwiedzanie wystawy możliwe będzie od 7 do 29 listopada.

Link do wydarzenia:
Wydarzenie na Facebook