Wyjątkowa Księga pamiątkowa Koszut

16 grudnia 2021 udostępnij

Szanowni Goście, zarówno licznie odwiedzający Muzeum Ziemi Średzkiej, jak i nasze miejsce w Sieci, Święta Bożego Narodzenia to prawdopodobnie najwspanialszy czas w roku, który po [często nerwowych i w dobie światowego postępu tak czy owak czynionych w pędzie!] przygotowaniach, w pełni poświęcić możemy wyjątkowym dla nas osobom.
Nie zapominajmy jednak w tych dniach o sobie – o poświęceniu sobie chwili na zamyślenie, na rozważania o tym, co przyniósł mijający, a co przyniesie kolejny w naszym życiu rok. Skupieni pozostańmy na potrzebie bliskości, jednocześnie nie odkładając także na bok potrzeb, pragnień, marzeń, ani pasji.

O nasze zamiłowanie – jak nietrudno zgadnąć, do historii – w tym roku zadbał ktoś, kto uczynił dla nas jego końcówkę piękną i wartą zapamiętania. Mikołaj… Duszek… Śnieżynka – ktokolwiek przynosi prezenty „grzecznym dzieciom”, najwyraźniej postanowił odwiedzić nas o wiele wcześniej.

W rolę doręczyciela świątecznego prezentu wcieliła się firma EMPOL z rodzimej Środy Wielkopolskiej, podarowując nam cudowny pamiątkowy album fotograficzny, spełniający zadania Księgi Gości. Ten niesamowity upominek wyróżniają gabaryty, przypominające swą wielkością prawdziwie wypchany wór Gwiazdora! Ogromna Księga Wpisów ofiarowana nam przez EMPOL po rozłożeniu ma bowiem wymiary: aż 140 cm szerokości, na 50 cm wysokości!

Drodzy Czytelnicy – jak sądzicie, jakie będzie przeznaczenie naszego albumu? Otóż – – niepowtarzalne wizyty znakomitych osobistości łatwo zapisywane w postaci wspomnień, to absolutnie bezcenne, choć bardzo ulotne obrazy z przeszłości, zakodowane w jaźni ich egzystujących „kolekcjonerów”. Doświadczający niesamowicie interesujących spotkań z autorytetami w różnych dziedzinach, chętnie relacjonują przebieg wydarzeń związanych czy prowadzonych bezpośrednio z nimi rozmów. Na tym wszak polega historia – na sprawozdaniach zdawanych „z pokolenia na pokolenie”! Podobnie jak muzealne eksponaty, treść pamiątkowych wpisów warto zachowywać dla potomności. Przewijające
się przed oczyma sceny, wizerunki oraz głosy ludzi, z którymi przyszło nam się zetknąć lub konwersować, zacierają się wraz z wiekiem, a znikają wraz z naszym odejściem. Empol postanowił zaradzić tej sytuacji, przygotowując dla nas coś, co będzie towarzyszyło nam przez długie lata [a może nawet wieki, na co szczerze liczymy!].

Prezent od EMPOLU posiada jeszcze jedno kluczowe dla naszej działalności zastosowanie. Prócz magazynowania w nim opisów, jak również podpisów, na poszczególnych kartach w jego wnętrzu zgromadzimy wszystkie niezbędne informacje, dotyczące dziejów koszuckiego dworku. Strony księgi od ze względu na fakt rozpowszechniania i postępowania w myśl prośrodowiskowych inicjatyw, powstały
z certyfikowanego FSC papieru ekologicznego. Wspomniana certyfikacja stanowi wyraz najwyższej wytwórczej odpowiedzialności za ekosystem, zatem proces pozyskiwania surowców w żaden sposób nie narusza, ani nie niszczy naturalnej ostoi żywych organizmów. Dodatkowo, dla urozmaicenia karty przełożone zostały metodą kontrastu: dwie czarne, dwie jasne.

Na wykonanej ze skóry okładce widnieje specjalnie umieszczony tam dla nas element w postaci wypukłego nadruku w technologii UV, wykreowanego ze szkicu doskonale odzwierciedlającego dworek.

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Państwu wesołych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych u boku niejednego oddanego, zawsze służącego nam pomocą i dobrą radą człowieka. Niech rodzinne ciepło oraz gwar wypełnią każdy kąt Państwa domu tak, jak niegdyś wypełniały „Dwór w Koszutach”, bądź jak strony Księgi Gości wypełni fantastyczna, bogata treść! Serdecznie zachęcamy do obejrzenia naszego podarunku od EMPOLU www.albumy-foto.pl

 

Na drewnianym krześle przed budynkiem dworu ustawiona duża księga pamiątkowa. Mężczyzna trzyma w dłoniach księgę pamiątkową. Okładka bordowa, na niej w kolorze białym widoczny wizerunek dworu w Koszutach