WYSTAWA STOWARZYSZENIA TEATRALNEGO LEGION

23 września 2020 udostępnij

Plakat Marii Romany Gierczyńskiej
„Tradycja. Myśli ważne na ziemi, myśli ważne w niebie”
Wierzymy, że Sztuka pomaga człowiekowi lepiej zrozumieć świat, siebie, a pytania o sens naszego życia towarzyszą nam szczególnie w czasach pandemii. Wystawa prac Marii Romany Gierczyńskiej jest plastyczną odpowiedzią na stawiane obecnie pytania: dokąd zmierzamy?

W pracach Marii Romany Gierczyńskiej rzeczywistość widziana na ziemi ma swoje odniesienie w niebie, stąd obecność w jej pracach sacrum i profanum. Byty widzialne i niewidzialne, przechodzi metafizyczny dreszcz… Życie człowieka widzi ona uwikłane w labiryncie losu, pełne wyborów i ich konsekwencji, jako pielgrzymkę do…
Maria Gierczyńska uprawia unikatową rzeźbę w tkaninie. W Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej „Schola Posnaniensis” uzyskała dyplom w Pracowni Gobelinu i Tkaniny Przestrzennej prof. Urszuli Plewki-Schmidt, gdzie była asystentką do 2006 roku. Ma na koncie wiele wystaw, m.in. ubiegłoroczne w Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Teatralnego Legion z Kórnika, twórczyni wielu jego scenografii i kostiumów.

To trzecia już wystawa z cyklu kontynuowanego w historycznym i atmosferycznym miejscu, jakim jest oficyna zamkowa Klaudynówka w Kórniku – po wystawie zdjęć teatralnych Roberta Budy „Teatr na dychę” z okazji 10-lecia Legionu w 2017 roku oraz poplenerowej ogólnopolskiej wystawie malarskiej „Zamek i okolice” z 2019 roku.
Czas pandemii szuka odpowiedzi: dlaczego? Mamy nadzieję, że wystawa ta okaże się drogowskazem w dobrym kierunku.
Stowarzyszenie Teatralne Legion